Shadow

Gazeteciden Sisi ye “O bir katil “protestosu..

711615Mısır’da darbeyle Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Sisi, Almanya’da bir gazeteci tarafından protesto edildi. Başbakanı Angela Merkel, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile bir araya geldi. Merkel ile Sisi görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına katılan gazeteci Fecir El Adli, toplantının sonunda “Rabia” işareti yaparak Sisi’yi protesto etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Merkel ve Sisi kürsüden ayrıldığı sırada Almanya’da çalışan gazeteci El Adli soru sormak istedi. Ancak soru sormasına izin verilemeyince El Adly “O bir katil” diye slogan attı ve “Rabia” işareti yaptı. Bunun üzerine Mısır’dan gelen basın mensupları ile delegasyon üyeleri koro şeklinde “Yaşasın Mısır” diye bağırdı. Gazeteci korumalar tarafından salondan çıkarılırken, Merkel ve Sisi de hızla olay yerinden ayrıldı. El Adli aynı zamanda üniversite öğrencisi.

Rabia işareti Mısır’da 3 Temmuz 2013’te yapılan darbe karşıtlarının protesto işareti olarak, darbe karşıtı protestolarının merkezi haline gelen Rabia meydanından esinlenerek oluşturulan bir figür.

 HAKSIZLIĞA UĞRAYANLARIN SESİ OLMAK İSTEDİM

Almanya’da resmi temaslarda bulunan  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısı sonrasında protesto eden gazeteci Fagr Eladly, AA’ya konuştu.

Almanya’nın Mainz şehrinde tıp okuduğunu ve aynı zamanda bir radyoda asistan gazetecilik yaptığını söyleyen Eladly, Mısır’da haksızlığa uğrayan insanların sesi olmak istediği için protesto eyleminde bulunduğunu vurguladı.

Eladly, “Amacım Mısır’da zulme uğrayan insanların yanında olduğumuzu göstermek. Mısır’da hukuk yok, özgürlük yok. Bu protestoyu yaptım, çünkü hukuk istiyoruz, özgürlük istiyoruz” şeklinde konuştu.